Способи розмноження дифенбахії

Батьківщина дифенбахії - тропіки. У дикій природі розмноження цієї рослини відпрацьовано століттями, але і в домашніх умовах отримати потомство зовсім нескладно. Молодий, великий і швидкозростаючий кущик можна вивести буквально за одне літо - для цього використовують вегетативне і насіннєве розмноження.


Загальні принципи

Розмножити дифенбахію незалежно від використовуваної техніки абсолютно нескладно, тому впорається з таким завданням зможе навіть малодосвідчений кольоровод, але при цьому вкрай важливо створити рослині оптимальні для зростання і розвитку умови. Воно чутливе до особливостей поливу, освітленості, температурного режиму і рівня вологості в приміщенні. Важливу роль у швидкості коренеутворення і зростання нових квіток відіграє правильно підібраний субстрат, в якому буде вкорінюватися і рости дифенбахія.


Оптимальною для розмноження квітки температурою вважається 23-25 градусів Цельсія, не слід ставити горщик з квіткою біля приладів опалення (батареї, радіаторів і камінів), але і тримати на холодному підвіконні або в місцях, де спостерігаються постійні протяги також не рекомендується. Молода незміцніла рослина в таких умовах просто загине. Квітка любить добре освітлені місця, але при цьому головне - не допускати впливу прямих ультрафіолетових променів, світло має бути обов'язково розсіяним.

Повітря в приміщенні потрібно зволожувати, інакше листя починає жовтіти і падати - розмноження в такій ситуації навряд чи буде успішним. Оптимально на кілька годин на день включати зволожувач повітря або хоча б кімнатний фонтанчик, у разі відсутності таких пристосувань можна помістити на батарею вологий рушник або регулярно обприскувати ділянку кімнати біля дифенбахії з пульверизатора.

Для поливу використовують м'яку воду кімнатної температури, зволожувати землю потрібно обережно, не допускаючи її заболочення. Якщо води буде занадто багато, то коріння молодого саджанця почнуть гнити, а рослина загине, не встигнувши вирости. Для розмноження дифенбахії в будинках і квартирах підходять весняні місяці.

Найкраще це робити у другій половині березня або квітні, саме в цей період рослина виходить зі стану сплячки і спокою і починає інтенсивно рости і розвиватися.

Способи розмноження

Насіннєвий метод розмноження дифенбахії на практиці використовується досить рідко. Справа в тому, що квітки цього зеленого вихованця з'являються тільки в умовах, максимально наближених до природних - тропічних, а створити такий мікроклімат в житловому приміщенні досить проблематично. У ботанічних і зимових садах, а також оранжереях іноді з'являються квітки, але жіночі та чоловічі суцвіття знаходяться на різних сторонах, тому досвід виробляють ручним способом, який відрізняється досить низькою ефективністю.

Саме тому такий тип розмноження використовують в основному селекціонери для виведення нових сортів, а на звичайному підвіконні рослину розмножують вегетативними методами. Дифенбахію розмножують кількома способами:


 • черенкуванням;
 • укоріненням листя;
 • повітряними відводками.

Черенками

Це найлегший і найшвидший тип розмноження дифенбахії, який під силу навіть початківцям квітникарів, які не мають великого досвіду в розведенні екзотичних рослин. Для розмноження беруть верхівці, а також стеблеві черенки, а от бічні втечі на практиці ніколи не використовують. Справа в тому, що бічні нирки пробуджуються вкрай рідко в штучних умовах, тому вирощування повноцінної рослини з такого відростку в більшості випадків виявляється неефективним. Для розмноження можна брати черенки різних розмірів - навіть шматочок довжиною 2-3 см дасть гарне коріння.

Для роботи потрібно приготувати:

 • гострий ніж або скальпель;
 • гумові рукавички;
 • скляну ємність:
 • метилень синій;
 • активоване вугілля.

Для початку зрізають верхівку рослини, а решту стебля нарізають на невеликі шматочки до самої кореневої шийки. Довжина кожного може бути абсолютно будь-хто - тут все залежить тільки від того, яку кількість черенків ви хочете отримати. Нарізані шматочки промивають під проточною водою кімнатної температури, щоб вийшов весь сік, а потім підсушують протягом 3-4 годин.

Поки черенки сохнуть, необхідно підготувати субстрат - для цього прокип'ячену або відфільтровану воду підфарбовують аптечною синькою (не плутати з господарської), а також додають подрібнене в порошок активоване або деревне вугілля з розрахунку 1 чайна ложка на 1 літр води. Ці добавки запобігають заболоченню води і загниванню коренів.

Підготовлені черенки переміщують у підготовлену воду, їх можна розташовувати як стіймя, так і плашма. Майте особливо на увазі, що для верхівки з гілками знадобиться досить велика ємність, інакше посудина може перевернутися. Щоб коріння з'явилося швидше, у воду з черенками рекомендується додати трохи коренеутворюючих препаратів. Найбільшою ефективністю відрізняються «Корневин» і «Гетероауксин» - як тільки з'являться найперші корінці, добавки слід припинити.

Деякі квітникарі рекомендують на даному етапі додавати у воду таблетку аскорбінової кислоти з глюкозою. Ці активні компоненти препарату сприяють повноцінному зростанню і розвитку коренів, а також стимулюють появу бічних паростків. Воду слід оновлювати кожні 3-7 днів, при цьому частота оновлення прямо залежить від кількості черенків в одній судині - чим їх більше, тим частіше потрібно проводити оновлення.

Після появи декількох корінців можна пересадити череня в підготовлений ґрунт. В один горщик допускається висаджування 1-3 відростків.

Звертаємо вашу увагу на те, що сік дифенбахії отруйний і викликає роздратування слизової, тому всі роботи з розмноження черенями слід проводити в захисних рукавичках, а при попаданні соку в очі необхідно якомога швидше промити їх великою кількістю проточної води.


Аркушами

Розмноження дифенбахії листовим способом, як правило, не дає повної гарантії 100% -го результату, виникають ситуації, коли молоді втечі, вирощені таким способом, гинуть з самих різних причин. Однак спробувати можна. Для цього слід зрізати зелений здоровий і щільний лист, бажано нижній, що знаходиться якомога ближче до коріння. Це робиться гострим, добре продезінфікованим ножем, листову пластину нарізають на кілька рівних відрізків і протягом декількох годин підвялюють на відкритому повітрі.

Вкорінюють подібні «заготовки» або у воді, або безпосередньо в землі. Краще скористатися стимуляторами зростання з тим, щоб процес укорінення йшов якомога швидше. Після пересадки фрагментів листа в відповідну ґрунт посудину потрібно накрити склом або поліетиленовою плівкою - подібним чином створюються умови, наближені до тепличних. Як тільки на посадковому місці з'являтися коріння, їх потрібно відразу ж пересадити в земляну суміш на постійне місце.

Повітряні відведення

Ця техніка розмноження дифенбахії не така проста, як дві вищеописані, але її ефективність досить висока. На оголеній частині стебля роблять надріз дуже гострим ножем, після чого вставляють в його невелику підпірку - це може бути дерев'яна паличка або звичайна сірник. Якщо цим етапом знехтувати, то надріз просто заросте. Досвідчені квітникарі навіть знімають шар кори шириною в 1-2 см по колу.

Ділянки, що відкрилися, обробляють стимулятором коренеосвіти, обмотують вологим сфагнумом і покривають поліетиленом. Час від часу мох потрібно зрошувати, він повинен залишитися мокрим. Плівку фіксують за допомогою мотузки і залишають у такому положенні на 2 місяці. Зазвичай до цього моменту з'являються корінці, тоді гілку можна обрізати і пересадити в підготовлений поживний грунт.

Можливі проблеми

При розмноженні тропічної дифенбахії можуть виникати різного роду проблеми. Зупинимося детальніше на найпоширеніших.


 • У маленьких черенків вянуть і опадають листя. Причина тут полягає в тому, що листя має властивість інтенсивно випаровувати вологу, а в умовах, коли коренева система розвинена, рослині може не вистачати води, воно починає позбавлятися листя. Щоб цього не сталося, частіше обприскуйте листя і повітря біля них з пульверизатора. Втім, переживати не варто - навіть якщо все листя опадуть, то після появи молодого коріння виростуть нові.
 • Занадто довго не з'являються коріння у воді. Це означає, що черенки не приживаються. Так буває, коли розмноження проводять у період спокою - взимку або восени. Або ж якщо відростки взято з найстарішої, нижньої частини стебля. Постарайтеся проводити всі роботи з розмноження навесні і влітку. Якщо у вашому розпорядженні тільки дорослі рослини, то нарізайте шматки тільки з верхньої частини, а після нарізки неодмінно потримайте їх пару-трійку годин в стимуляторах зростання, наприклад, в «Гетероауксині». Для більшої ефективності процедури накрийте посудину плівкою або склом, щоб створити парникові умови. Бажано обприскувати дифенбахію кожні 3-4 дні розлученим «Цирконом», це допоможе швидше вкоренити рослину.
 • Черенки загнивають у воді. Причинами в даному випадку можуть бути вода низької якості або занесена під час зрізання інфекція. Щоб уникнути таких неприємних ситуацій, необхідно використовувати м'яку воду, обов'язково вносити розтлумачене вугілля і закривати стінки ємності від прямих ультрафіолетових променів. Однак поправити ситуацію завжди можна - слід просто видалити всі загнилі частини, просушити і заново помістити в ємність з знезараженою водою.
 • Черенки гниють у землі. Причина - надто висока вологість землі і повітря, а також невірно складений ґрунт. Часто подібна проблема виникає, коли на місце зрізу заноситься бактеріальна інфекція або якщо посудина з водою розташована в холодному місці. Ґрунт, в якому відбувається вкорінення, повинен бути вологим, а не сирий, поливати землю треба лише після того, як самий верхній шар висохне на 7-10 мм.

Використовуйте тільки підігріту воду, особливу увагу приділіть місцю розташування контейнера з відводками - вони повинні розміщуватися в теплому місці, перебування на холодному підвіконні неприпустиме.

Поради

Молода рослина, отримана з череня, відведення або аркуша в перший рік бажано розміщувати на вікнах, розташованих в західному або східному напрямках. Бажано підтримувати розсіяне освітлення. Оптимальна температура повітря становить 20-25 градусів, рівень вологості обов'язково повинен бути середнім, а полив слід проводити в міру необхідності - після того як верхній шар землі повністю просохне.

Майте на увазі, що квітка тягнеться до світла, тому орхідею слід періодично повертати до сонця різними сторонами - в іншому випадку стебель може викривитися, повернути йому прямоту буде неможливо. Раз на 2 тижні слід проводити підживлення - краще скористатися комплексними препаратами, розробленими спеціально для дифенбахій.

Ця рослина дуже любить обприскування - не відмовляйте їй і кожен день зволожуйте листики, а крім того час від часу влаштовуйте йому теплий душ - не забувайте, що ваш зелений вихованець родом з тропіків і тому висока вологість сприяє його максимально швидкому зростанню і розвитку. Не забувайте про те, що це отруйна рослина, тому не слід розміщувати її в дитячій кімнаті, а також у зоні доступу домашніх тварин, особливо гризунів.

Розмноження дифенбахії черенками, вимоги

Автор: Вероніка Вікторова 27 лютого 2019 року Категорія: Розмноження рослин


Якби Диффенбахія росла у нас на городах, ми б її вважали агресивним бур'яном. Адже вона проростає від розрізаних і розрубаних шматочків стебля, на яких є хоч одна нирка. Були б у нас поля, які заросли екзотичною Диффенбахією.

Але жарти вбік. Це просто вступ до опису простого, але дієвого способу розмноження Діффенбахії - шматочками стебля або, правильніше сказати, стеблевими черенями.

Розмноження Диффенбахії черенками

Для цього потрібно взяти шматочок стебля (а краще, для підстраховки, кілька штук) довжиною близько 10-15 сантиметрів. Це стебневе чорняво. Якщо на цьому шматочку стебля немає листя - не біда, головне, щоб на ньому були хоча б одна-дві нирки.

Іноді доросла Диффенбахія дає бічні втечі. Їх теж можна використовувати для вирощування молодих рослин.

Що робимо?


Відрізаний шматочок стовбура (череня) занурюємо в теплу воду приблизно на 1-3 тижні. Як правило, за цей час на черенці з'являються коріння. Час появи коріння залежить від того, звідки взято череня (з верхівки, серединної або нижньої частини стовбура).

Беремо суміш торфу і піску у співвідношенні 1:1. Засипаємо в заздалегідь підготовлений горщик. Висаджуємо пророщене череня, присипаємо землею і прикриваємо поліетиленовим ковпаком або банкою, щоб рослина відчувала себе як в теплиці. Для того, щоб Диффенбахія вкоренилася, їй потрібна температура не менше 25 Після того, як Діффенбахія добре вкоренилася і, можливо, випустила перший листочок, її можна пересадити в більший - постійний - вазон.

Якщо відрізане череня, поставлене у воду, довго не хоче пускати коріння (таке буває, якщо черенкування робити восени, перед періодом спокою), то відразу вкопайте його в землю на два-три сантиметри. Для оптимальних умов проростання накрийте відросток прозорим ковпаком з пластикової пляшки або банки (це та ж тепличка).

Через пару місяців чекайте перших листочків.

Інші способи

Квітникарі зі стажем практикують і більш оригінальні способи розмноження та оновлення Диффенбахії. Наприклад, закопуванням верхівки втечі дифенбахії. Або можна покласти плашмя цілий відрізок стебля з нирками і прикопати. Тоді проросте не один, а кілька кущів в ряд, що дуже оригінально виглядає.

А ще можна не викидати залишився пенек, обрізаний з усіх боків, а поливати його і через кілька місяців з материнського заснування знову проростуть молоді кущики Діффенбахії.

Особливі вимоги

Як помітили багато квітникарів, різні частини материнської рослини, взяті для розмноження, по-різному пускають коріння і вкорінюються. Череньки, взяті близько до верхівки, краще пускають коріння у воді. А відрізки з нижньої частини стовбура краще приживаються прямо в грунті. Найкраще брати стовбурові черенки з середини стовбура рослини.

- Розмноження і омолодження краще проводити навесні-влітку. Зимові верхівки можуть довго сидіти у воді і не пускати коріння. Буває, що вони навіть скидають все листя. Нехай вас це не засмучує - якщо є нирки, вони обов'язково проростуть.

- Для посадки Диффенбахії потрібен легкий ґрунт. Можна використовувати універсальний ґрунт, змішаний з вермікулітом. Також при висадці в горщик обов'язково забезпечте дренаж.

- Вазон можна відразу брати просторий, так як Диффенбахія швидко займає весь вільний простір горщика.

Ну і закінчення моєї історії полягає в тому, що і я взяла собі («у спадок») відросток Диффенбахії, яку виходжувала свекруха. Таким чином, і у мене з'явилася ця дивовижно красива і невибаглива квітка.

Розмноження дифенбахії черенками: декілька способів

Напевно, будучи в гостях або громадських місцях, ви бачили двометрові дифенбахії з оголеним стовбуром і пучком листя нагорі. Стовбури при цьому часто криві, схильні в бік, іноді - підтримувані рейками-підпорами. Виглядає, м'яко кажучи, не дуже. І відбиває полювання взагалі заводити у себе цього представника сімейства ароїдних.

На жаль, таке трапляється, коли господар рослини не знає її природні схильності, або, в силу лені, не хоче постаратися і привести рослину в належний вигляд. Справа в тому, що навіть доглянута дифенбахія, виростаючи, оголює ствол. Середній вік життя одного аркуша дифенбахії - близько 2-х років. Після закінчення цього терміну, аркуш жовтіє і опадає. Найстаріші листя - нижні, відповідно, вони поступово облітають, оголюючи стовбур. Це природний процес для дифенбахії. І боротися з ним можна єдиним способом - омолодженням рослини, тобто черенкуванням старого, що прийшов у декоративну непридатність, стовбура і вирощування з черенків нових молодих дифенбахій. Залежно від цілей, цю процедуру можна назвати омолодженням (якщо використовуються верхівки) або розмноженням (коли з однієї старої рослини вирощується кілька нових при використанні черенків з різних частин рослини).

Коли розмножувати дифенбахію?

Чоренкування і вкорінення молодих рослин краще виконувати навесні, коли починається період активної вегетації. Однак дифенбахія - абсолютно некапризна і досить непогано вкорінюється в будь-який інший час року, особливо із застосуванням стимуляторів коренеосвіти.

Викривлений і оголений ствол дифенбахії (справа) потребує омолоджування, за допомогою черенкування

Розмноження дифенбахії - у воді чи в ґрунті?

Ми вже визначилися, що розмноження дифенбахії в домашніх умовах проводиться за допомогою укорінення зрізаних від рослини черенків. Чернята поміщають у живильне середовище, через деякий час у них виростають коріння. Живильне середовище - це вода або ґрунт. Іншими словами, щоб у зрізаного стовбуріка дифенбахії з'явилося коріння, його потрібно помістити або у воду, або в грунт.

Найпростіше вкорінення відбувається у воді. Щоб процес утворення коренів пройшов вдало, череня опускають у банку з водою. Попередньо у воді розчиняють 1-2 таблетки активованого вугілля. Банку з черенком ставлять у тепле світле місце (t = 21-24 ° C). Періодично воду в банку змінюють, щоб уберегти стебель від загнивання. Бажано робити це не рідше 1 разу на тиждень. Корінці біля череня «на гідропоніці» з'являються приблизно через 1-2 тижні. Коли вони досягнуть 2-3 см в довжину, череня можна висаджувати в грунт.

Чореньки дифенбахії легко дають коріння у воді

Щоб прискорити утворення коріння, додайте у воду пару крапель соку Алое (звичайного сторічника). Він активізує внутрішні сили рослини, що призведе до пробудження сплячих нирок і нарощування корінців.

Молоді корінці біля зрізаного череня можна запросто виростити не тільки у воді, а й безпосередньо в ґрунті. Для початку доведеться підготувати цей грунт. Бажано, щоб він був більш легким, ніж посадковий, використовуваний для дифенбахій «на постійку». Наприклад, суміш торф "яного ґрунту та розпушувачів (перліта, вермікуліту) у співвідношенні 50/50. Або такий склад: торф'яний грунт - 25%, сфагнум - 50%, перліт або вермікуліт - 25%. Такий субстрат виходить дуже легким, повітропроникним, корінці легко проростають крізь нього.

Щоб знизити ризик гниття череня (при вкоріненні в ґрунті це трапляється досить часто), в грунт слід додати трохи товченого деревного або активованого вугілля.

Після зрізання череня, його підсушують від 4-х годин до доби і заглиблюють у ґрунт на глибину 2-3 міждузлини (4-6 см). Взимку процес коренеосвіти може розтягнутися на довгі місяці або ж взагалі не відбутися через гниття череня. У цей час, щоб прискорити процес коренеутворення, череня перед посадкою слід витримати близько 10 годин в розчині гетероауксину (кореневина). І тільки потім висаджувати у вологий грунт.

Якщо черенки дифенбахії маленькі (не вище 10-15 см), після заглиблення в грунт, можна організувати для них парничок. Тобто накрити зверху посадки банкою, прозорою коробкою з-під тістечок і т. п. Кришка імпровізованого парника повинна бути прозорою. Під укриттям створюється парниковий ефект, тобто постійна температура і висока вологість. Такі умови забезпечують більш високі шанси на укорінення черенків, що особливо важливо в зимовий період, коли дифенбахія не надто налаштована на зростання корінців і вегетацію. Навесні і влітку цілком можна обійтися і без додаткового укриття.

Для укорінення черенків дифенбахії необхідно підбирати пухкий субстрат і невелику ємність - в ідеалі, пластиковий стаканчик

Догляд за черенками, вкорінюваними в ґрунті, має свої нюанси.

Перше, і найважливіше, - правильний полив. Поки у чернята немає кореня, поливати його слід дуже акуратно, щоб не провокувати гниття. Полив - тільки після просихання ґрунту біля заглибленого стволика.

Друге - обприскування. Чорняво без коріння погано вбирає вологу заглибленою частиною стовбура, а ось через листя робить це цілком охоче. Тому раз на день обприскуйте листя череня (якщо воно є) звичайною водою, так ви допоможете молодій рослині подолати стресову ситуацію і почати нарощувати коріння.

Які черенки можна використовувати для розмноження дифенбахії?

Щоб виростити нові рослини зі старої дифенбахії можна використовувати:

 • Верхівкове череня - частина стовбура з листям, який обрізають на верхівці рослини. Такі черенки можуть бути досить довгими і досягати 20-40 см у довжину.
 • Стеблеві черенки - частини стовбура, довжиною по 5-10 см (в середньому). Їх отримують шляхом розрізання оголеної частини стовбура дифенбахії на частини.
 • Бічні відростки - іноді на основному стеблі дифенбахії прокидаються сплячі нирки і починають рости бічні відростки. Їх можна акуратно зрізати і вкоренити, так само як верхівки.

Розгляньмо особливості розмноження дифенбахії з використанням різних видів посадкових матеріалів.

Розмноження верхівковими черенями

Цей спосіб, як правило, застосовується для омолодження дифенбахії. Коли нижня частина стебля оголилася в силу віку, а верхівка цілком декоративна, її обрізають і вкорінюють.

Для обрізки використовують ніж або секатор, протертий спиртом - щоб уникнути зараження місця зрізу. Зрізають верхню частину рослини на необхідну довжину таким чином, щоб нижній вузол (місце, звідки росте листя) знаходився на 1,5-2 см вище зрізу.

Отже, як розмножити дифенбахію з використанням верхівки?

Укорінення у воді

Простіше простого - у воді. Чернятко ставлять у банку з водою і чекають появи коріння. Як правило, вони з'являються через 1-2 тижні (в зимовий час - довше).

Вкорінення в ґрунті

Дуже поширене вкорінення верхівки і в ґрунті. Цей спосіб широко використовується квітникарями, які не хочуть споглядати череня в банку. Заглиблення зрізаного череня в ґрунт дозволяє відразу ж отримати цілком декоративну дорослу рослину в горщику. Звичайно ж, тільки візуально. Чернятко без коріння в будь-якому випадку вимагатиме час на вкорінення, в процесі якого необхідно дотримуватися особливих умов догляду.

Вкорінювати череня дифенбахії бажано в невеликій ємності з рихло- і повітропроникним грунтом. У великому горщику складно стежити за станом ґрунту, він довго залишається вологим, не просихає, що веде до загнивання посадкового матеріалу.

Отже, щоб вкоренити верхівкове чорняво дифенбахії, його підсушують кілька годин або витримують в гетероауксині, потім - заглиблюють в грунт на 2-3 міждузла. У процесі укорінення нижнє листя череня може пожовтіти або висохнути. Нічого страшного! Рослина таким чином позбувається «неліквіда», який вже не приносить користь, але вимагає харчування. Відріжте таке бажаюче листя і все, більше ніякої допомоги рослині не потрібно. У ґрунті вкорінення череня дифенбахії триває до 2-3 тижнів.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND