Пересадка та омолодження дифенбахії в домашніх умовах

Завдяки великому листю, прикрашеному контрастним строкатим малюнком, дифенбахія стала однією з найпоширеніших кімнатних рослин. Якщо для культури створити відповідні умови, вона швидко зростає, тому пересадка дифенбахії - це важливий етап догляду. Процедура допоможе не тільки надати рослині нових сил, а й омолодити примірник, який втратив декоративність.


Багаторічна трав'яниста дифенбахія - виходець з Американського континенту. Зростаючі в теплому кліматі культури часто легко відрізнити за великими листовими пластинами, потужними стеблями і високою швидкістю зростання. Дифенбахія - не виняток.


Квітникарям, які мали можливість прикрасити своє житло ефектною рослиною, потрібно знати, що їхній зелений вихованець не надто охоче куститься, а стебель неминуче оголюється.

Підтримувати пишність листя і компактність крони можна за допомогою грамотного догляду, під час якого культуру піддають і обрізці, і пересадці.

Коли і як пересадити дифенбахію? Чи є у цієї процедури обмеження, і як полегшити рослині акліматизацію в новому горщику?

Пересадка дифенбахії в домашніх умовах

Про свою потребу в пересадці дифенбахія сигналізує:

 • уповільненням темпу зростання;
 • зменшенням розмірів утворюваних листових пластин;
 • швидким просиханням земляного кома після регулярного поливу.

Якщо вийняти таку рослину з горщика, виявиться, що коріння повністю зайняли весь обсяг, а субстрату практично не видно через їх переплетення. У цьому випадку потрібно:

 • підібрати горщик діаметром на 1-3 см більше, ніж попередній;
 • підготувати свіжий грунт і матеріал для заміни дренажного шару.

Перед тим як перевалювати рослину в нову тару корисно оглянути кореневу систему.

При нудності або порушеннях поливу часто трапляється, що частина коренів відмирає або загниває. Коли вони своєчасно видалені, можна не боятися, що після пересадки дифенбахія буде страждати не тільки від акліматизації, але і від грунту інфекцій, що розвиваються в товщі.


Потемнілі від гнили, мокнучі або, навпаки, сухі корені акуратно видаляють, а місця зрізів обробляють фунгіцидом і подрібненим у порошок деревним вугіллям. Тепер зеленого вихованця можна переносити в свіжий поживний субстрат. Робити це потрібно так, щоб максимально зберегти цілісність кома, що утворилася під час зростання, з коріння і землі. У цьому випадку період звикання до нових умов буде максимально коротким, і квітівник не зіткнеться з опадінням листя або іншими тривожними симптомами нездоров'я рослини.

Пересадка дифенбахії в домашніх умовах проводиться в кінці зими або ранньої весни, коли рослина ще не вступила в пору активної вегетації. Крайній термін, коли культуру можна повноцінно і безболісно пересадити, це початок травня. Якщо обставини змушують перенести рослину в новий контейнер у спекотну пору року, зробити це потрібно не тривожа коріння. Дренаж при кожній пересадці дифенбахії краще використовувати новий. А ґрунт перед засипкою в горщик обов'язково стерилізувати.

Молоді екземпляри пересаджують щорічно. Такі рослини швидко ростуть, але при цьому компактні, не потребують обрізки і без проблем переносяться в більший контейнер.

Але як пересадити дифенбахію з довгим стовбуром, коли листя залишилося тільки на верхівці, а висока втеча псує вид рослини?

Обрізка дифенбахії з довгим стовбуром

У цій ситуації пересадка проводиться разом з обрізкою. Часом єдина точка росту дифенбахії знаходиться на самій вершині стебля. Старіючи, листя в "яне і опадає, а стовбур непомітно подовжується. Такі рослини:

 • втрачають привабливість;
 • потребують додаткової опори;
 • потребують більш трудомісткого догляду та уваги.

Але при цьому на стовбурі у вузлах залишаються сплячі нирки. Якщо рослина позбудеться точки росту, їм не залишиться нічого іншого, як прокинутися і дати життя новим потужним втечам, що харчуються від вже існуючої кореневої системи. Тому, обрізаючи верхівку у дорослих рослин, можна досить швидко оновити наявний екземпляр дифенбахії, зробивши її більш кущою і пишною.

Верхівка і оголена частина стовбура - це прекрасний матеріал для розмноження кімнатної рослини. Отримувати черенки можна вже три- або чотирирічних дифенбахій.


Як оновити і пересадити дифенбахію?

Зрізати стебель потрібно в 1,5-2 см вище вузла так, щоб до рівня ґрунту залишалося кілька життєздатних нирок. Місце зрізу підсушують серветкою і обробляють порошком з активованого або деревного вугілля.

У такому вигляді рослину можна перенести у свіжий субстрат. Перед тим як пересадити дифенбахію, змішують:

 • дві частини садового ґрунту;
 • частина подрібненого мха сфагнума;
 • частина торфу;
 • частина промитого піску.

У ґрунт можна додати подрібнене деревне вугілля, а торф при бажанні замінити грунтом з-під хвойних дерев.

Субстрат повинен бути пухким і не надто вологомістким. Якщо коріння дифенбахії після пересадки або в процесі подальшого зростання опиняться в постійно вологому щільному середовищі, це загрожує їх загниванням і неминучими хворобами.

Голий стебель, який залишився після обрізки, і верхівку з листям можна успішно вкоренити в легкій піщаній суміші. З часом отримані черенки перетворяться на такі ж красиві дифенбахії, як і їх материнська рослина.


Відео про пересадку дифенбахії допоможе розібратися в тонкощах цього етапу догляду за тропічною рослиною, міцно оселилася на кімнатних підвіконнях. Після того, як рослина потрапила в новий ґрунт, їй потрібен час на акліматизацію. Тому. Поки не почнеться повноцінне зростання нового листя, дифенбахію акуратно поливають і бережуть прямих сонячних променів. Підгодівель культура в перший час після перенесення в поживний субстрат не потребує.

Відео про пересадку черенків дифенбахії

Як пересадити дифенбахію: поради квітникарям

Однією з найпопулярніших кімнатних рослин є дифенбахія.

Незважаючи на те, що вона відбувається з Південної Америки, її з успіхом можна вирощувати в домашніх умовах.

Щоб рослина була здоровою і могла довго радувати своїм привабливим зовнішнім виглядом, необхідно забезпечити їй правильний догляд.

Пересадка дифенбахії в домашніх умовах

Відомо, що дифенбахія самостійно не кущиться, а витягується у висоту.


Щоб надати їй форму куща, доводиться досить часто займатися підрізанням і пересадкою.

Але перед тим як пересадити дифенбахію, необхідно спочатку розібратися в причинах, з яких може знадобитися дана процедура:

 • власник квітки бажає просто поліпшити його зовнішній вигляд;
 • розміри рослини не відповідають обсягу горщика, в якому він розташований.

Якщо затягнути з пересадкою, квітка може почати хворіти і втрачати своє листя. Дізнатися, коли настав час для проведення даної процедури, дуже просто. Для цього достатньо стежити за поведінкою рослини.

Сигнали для пересадки

 • Зниження швидкості зростання.
 • Швидке висихання ґрунту в горщику після поливу.
 • Зменшення розмірів нового листя.

Якщо рослина, розвиток якої супроводжується подібними симптомами, вийняти з горщика, то можна виявити корінь, що розросся на весь простір.
Перед посадкою потрібно підготувати:

 • новий горщик;
 • матеріали для дренажної системи;
 • грунт;
 • воду для поливу.

Горщик повинен бути на 2-3 см більше старої ємності.


Перед тим як розмістити квітку на нове місце, слід уважно вивчити стан її кореневої системи.

Часто при зростанні в обмеженому просторі коріння переплітається між собою, внаслідок чого деякі кореневі відростки відмирають.

Тому при пересадці рослини потрібно акуратно очистити корінь від налиплого грунту і видалити мертві кореневі відростки. Обрізані ділянки необхідно обов'язково обробити фунгецидом і деревним вугіллям.

Таким чином, корінь рослини буде захищений від подальшого руйнування. Для пересадки рекомендується застосовувати нейтральний грунт і новий дренаж. Молоді рослини бажано пересаджувати один раз на рік.

Коли краще пересаджувати?

Пересадка дифенбахії в домашніх умовах здійснюється наприкінці зими або на початку весни. В іншому випадку рослина може не прижитися. Влітку виконують пересадку тільки в крайній необхідності.

Квітку необхідно дбайливо вийняти зі старого горщика і помістити на нове місце. Подібний підхід дозволить йому безболісно і швидко звикнути до нових умов.

Заповнити вільний простір у великому горщику потрібно попередньо підготовленою землею. Обов'язково для пересадки слід підготувати свіжий дренаж.

Як пересадити дифенбахію з довгим стовбуром?

Іноді виникає необхідність пересадки рослини з довгим стовбуром. В результаті його вид стає неестетичним. Цю проблему легко вирішити за допомогою обрізання.

При роботі зі стовбуром дорослої рослини будуть потрібні такі інструменти і матеріали:

 • гумові рукавички;
 • ніж;
 • спирт;
 • тепла вода або мильний розчин.

Фахівці не рекомендують обрізати рослину, стовбур якої в діаметрі не досяг 3-4 см. Щоб спонукати дифенбахію куститися, найпростіше зрізати верхівку. У цьому випадку сплячі бічні нирки оживуть і квітка зростатиме вширі.

Верхівку квітки теж можна посадити біля обрізаного пенька, в результаті чого вийде красивий і пишний куст. Згодом верхівка пустить коріння і її можна буде відсадити в окремий горщик.

Щоб зменшити кількість виділеного соку при надрізанні стебля, можна припинити поливати рослину за кілька днів до проведення обрізки. Якщо стовбур занадто міцний і не вдається його зрізати за допомогою звичайного ножа, варто спробувати застосувати пилку для деревини.

Перед обрізкою інструмент обов'язково дезінфікують спиртом. Після закінчення процедури робочий інвентар слід вимити, щоб видалити залишки отруйного соку.

У цьому відео показується, як пересадити велику квітку дифенбахії в горщик з автополивом. У даному випадку використовується кокосовий субстрат:

Пересадку квітки зручно поєднати з її розмноженням. Дифенбахія розмножується наступними способами:

 • насіннєвим;
 • повітряними черенками;
 • стеблевими черенками;

Під час обрізки частину віддаленого стебля легко використовувати для посадки нової рослини. Довгий віддалений стебель можна розрізати на кілька частин і відсадити їх в окремі ємності з підготовленим грунтом.

Омолодження старої дифенбахії: пересадка і обрізання

Якщо рослина набула непривабливої форми, можна постаратися її омолодити. Для пересадки та омолодження квітки знадобляться такі матеріали:

 • м'який ґрунт;
 • подрібнений мох;
 • торф'яна маса;
 • очищений пісок.

На початку роботи обережно обрізають стебель рослини на 3-5 см вище вузла квітки. Робити це краще під прямим кутом, щоб пенек стебля був рівним. Зріз обробляється за допомогою активованого вугілля. Для його підсушування можна використовувати паперову серветку.

Обрізану частину рослини слід накрити скляною банкою або шматочком целофану. Не зайвим буде додати в грунт невелику кількість деревного вугілля.

Для квітки необхідно підібрати слабокислий ґрунт з додаванням перегну.

Якщо земля була куплена в магазині, потрібно уважно вивчити її склад.

Іноді для пересадки рослини в ґрунт додають землю, зібрану на місці статки хвойних дерев.

Пересаджувати квітку слід тільки в розпушений ґрунт. У нову землю бажано додати торф і річковий пісок.

Обов'язковою умовою при пересадці дифенбахії є стерилізація ґрунту.

Після посадки рослині потрібен спеціальний догляд, спрямований на якнайшвидшу акліматизацію на новому місці. Протягом періоду, поки не виросли молоді листя, квітку потрібно поливати невеликими порціями очищеної води.

Щоб прискорити зростання нових втечі, можна на кілька днів відмовитися від поливу. Коли нові втечі почнуть активно рости, слід трохи підгодувати рослину. Але проводити цю процедуру рекомендується в осінньо-зимовий період не частіше ніж один раз на місяць, влітку - раз на два тижні.

Якщо на рослині є біле листя, варто уникати підгодівлі, яка містить у своєму складі азот. В іншому випадку вони втратять свою белізну. Також слід відмовитися від застосування органічних добрив, які можуть призвести до того, що біле листя позеленіє.

Дуже важливо запобігти потраплянню на квітку прямих сонячних променів. Температура в приміщенні під час пересадки та обрізання дифенбахії повинна бути не менше 17 градусів.

Через кілька місяців, якщо процедура пересадки і обрізки проведена правильно, виросте гарна рослина з широким листям.

Як самостійно розмножити або пересадити дифенбахію в домашніх умовах

Сьогодні ми відповімо на питання хвилюючий багатьох початківців квітникарів: як вкоренити дифенбахію? Справа в тому, що ця рослина дуже швидко старіє і набуває непривабливого вигляду, у зв'язку з цим рекомендується її оновлення вкоріненням верхівки.

Однак розмноження дифенбахії в домашніх умовах можливе не тільки різними способами черенкування, а й насінням, тому можна вибрати для себе найбільш відповідний варіант. Не варто пробувати проводити розмноження дифенбахії листом, для цієї рослини воно неможливо.

Як проводиться розмноження дифенбахії черенками

Для черенкування будь-яким способом найбільш підходить весняний і літній період. Оскільки черенки, посаджені в ґрунт або поставлені у воду восени і взимку, дуже довго проростають. При цьому верхівки можуть скинути листя, але якщо вони мають сплячі нирки, вони все одно з часом дадуть нові втечі.

Дифенбахії з успіхом розмножуються і шматочками стебля (після обрізки верхівки), він нарізається гострим знезараженим ножем на частини до п'ятнадцяти сантиметрів довжиною з однією або краще двома нирками. Для вкорінення, отримані стеблеві черенки ставляться в ємність з теплою водою, як показано на фото.

До появи коріння може пройти від одного до трьох тижнів. Як правило, верхні і середні відрізки стебля проростають швидше, ніж ті які взяті з його нижньої частини. Після того, як коріння досить підросте можна робити посадку черенків. Для цього потрібно взяти торф і пісок в рівних кількостях і заповнити сумішшю підготовлені ємності.

Як видно на фото, після посадки дифенбахії в грунт вона закривається скляними банками або поліетиленовими пакетами для створення тепличних умов.

Отримані теплички розміщуються в місці з хорошим освітленням і температурою близько двадцяти п'яти градусів. Укриття потрібно щодня знімати, а полив проводити в міру необхідності при підсиханні верхнього шару ґрунту.

Після того, як на черенках з'являться перші листя (приблизно через два місяці), потрібно провести їх пересадку в постійні горщики, які повинні бути досить просторими, оскільки дифенбахія дуже швидко розростається. Також відрізки стовбура можна відразу посадити в грунт, не витримуючи їх у воді до утворення коріння.

Деякі укладають їх горизонтально, тоді при вдалій проростанні можна отримати відразу кілька молодих рослин, які розділяються при подальшій пересадці. А якщо посадити їх спочатку у великий контейнер, то можна залишити їх разом і отримати оригінальну композицію з декількох рослин.

Також можна провести укорінення обрізаного верхівки череня або бічних втечі, які дають деякі види дифенбахій. Їх також потрібно поставити у воду або відразу посадити в грунт і помістити в світле тепле приміщення, проводити полив і обприскування. Пенек, який залишився після обрізки в ґрунті, не менше десяти сантиметрів заввишки, потрібно накрити скляною банкою і регулярно поливати. Через деякий час на ньому зі сплячих нирок з'являться нові втечі.

Як розмножити дифенбахію насінням

У домашніх умовах насіннєвий спосіб розмноження дифенбахії застосовується досить рідко, оскільки дуже складно знайти в продажу її насіння. Але якщо все ж захотілося провести експеримент, потрібно провести штучне досвіду її одностатевих кольорів (початків), на яких вгорі знаходяться тичинки, а внизу пестик.

Після цього рослина накривається поліетиленовим пакетом для забезпечення високої вологості. Плоди дозрівають протягом п'яти місяців, при готовності вони мають оранжево-червоний колір.

Зібране насіння дифенбахії необхідно посадити в суміш торфу і піску в рівній кількості, зволожити за допомогою пульверизатора, накрити плівкою з поліетилену. Посадки розміщуються в добре освітленому приміщенні з температурою від двадцяти до двадцяти п'яти градусів. Після того як на сходах з'явиться два-три листи їх потрібно розсадити в індивідуальні горщики.

Який ґрунт потрібен для розмноження дифенбахії

Дифенбахія любить легкі та поживні ґрунти, оскільки при недостатньому надходженні кисню до кореневої системи, вона швидко загниває. Для посадки можна придбати готову універсальну суміш і додати в неї невелику кількість вермікуліту.

При приготуванні землі для дифенбахії самостійно можна скористатися наступними складами:

 • Дернова земля - 2 частини, торф'яна земля - 4 частини, великий пісок - 1 частина;
 • Дернова земля - 2 частини, листова земля - 1 частина, торф'яна земля - 1 частина, перегеой - 1 частина, великий пісок або перліт - 1 частина;
 • Листова земля - 4 частини, мох сфагнум - 2 частини, торф - 2 частини, великий пісок - 1 частина, деревне вугілля - 1 частина.

Що необхідно знати про пересадку дифенбахії

Пересадка дифенбахії проводиться щорічно у весняний період. Для цього береться горщик за розміром дещо більше попереднього з отворами на дні, в нього насипається шар дренажу і підготовлений грунт.

Дифенбахію обережно витягують з ємності, очищають коріння і оглядають їх. Якщо є загнилі місця, їх потрібно видалити і обробити з використанням активованого вугілля.

Рослина поміщається в новий горщик з невеликим заглибленням стовбура, для того щоб утворилися нові корені. Після цього проводиться полив розчином стимулятора росту (кореневин та інші).

Хоча вкорінення дифенбахії не зовсім простий процес і може тривати досить довгий час, але зате при його успішному проведенні можна отримати відразу кілька примірників цієї дивовижної рослини.

Як самостійно пересадити азалію можна дізнатися з цієї статті.

А дізнатися про те, як відбувається розмноження т. в.єзії, можна дізнатися за цією адресою: https://cvetolubam.ru/vriezia/

Вивчити процес розмноження дифенбахії наочно, можна переглянувши наступне відео:

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND