Чим підгодувати навесні ту для шикарного зростання

Для того, щоб сад привертав увагу господарів і гостей в ньому має бути багато зелені. Часто люди вибирають саме ту для прикрашання ділянки біля свого будинку. Ця хвойна рослина радує своїх власників красою і витонченістю, а також стійкістю до перепадів температури. Крім того, з їх допомогою можна створити будь-яку композицію.


Також це вічнозелене дерево здатне очистити повітря від забруднень. Крім того, багато людей використовують його в лікувальних цілях. Тому можна не хвилюватися, вибравши саме ту для своєї ділянки.


Існує декілька видів цього дерева. Одним з найпоширеніших є Західна туя. Всі вони здатні пережити спеку і холод, і навіть відсутність вологи. Тому така рослина є досить невибагливою, а значить, кожен бажаючий може посадити її у себе на дачній ділянці.

Багатьох садівників може цікавити питання, чим варто підгодувати навесні ту для того, щоб вона швидко росла? А де потрібно шукати добриво і як його правильно використовувати? І які помилки краще не допускати, для того, щоб рослина радувала господарів тривалий час? Усі відповіді на ці запитання будуть розглянуті у статті.

Як вибрати весняне добриво

Щоб туя росла і радувала своїх власників, важливо навчитися, правильно за нею доглядати. У весняний період рослину необхідно буде удобрювати.

Щоб не нашкодити рослині, потрібно серйозно підходити до вибору добрива. На ринку можна знайти готове до застосування добриво.

Одним з найпопулярніших засобів є «Циркон». Його випробувала велика кількість людей. Розчин здатний зміцнити коріння рослини, а також поліпшити вбирання всіх важливих речовин. Крім того, ця речовина ефективно допомагає туям справлятися з хворобами. А все, тому що воно відмінно протистоїть вірусам.

Крім того, з позитивного боку зарекомендував себе і «Біоуд». Його використовують три рази протягом весни. Він забезпечує дерево потрібними мікроелементами.


Добриво для туї навесні можна підібрати і натуральне. Воно сприятливо впливатиме на все дерево. Наприклад, це всім відомий компост.

Як поліпшити врожайність?

Нам постійно пишуть листи, в яких любителі садівники переживають, що через холодний літ цього року поганий урожай картоплі, помідорів, огірків, та інших овочів. Минулого року ми публікували РАДИ, з цього приводу. Але на жаль багато хто не прислухався, але деякі все ж застосували. Ось звіт від нашої читачки, хочемо порадити біостимулятори зростання рослин, які допоможуть збільшити урожай до 50-70%.

Радимо ЗАВЧАСНО готуватися до дачного сезону, зверніть увагу на цей біопрепарат. Дуже багато позитивних відгуків.

Як вибрати підживлення для швидкого росту туї

Туя належить до вічнозелених хвойних породів і застосовується садівниками в ландшафтному дизайні для декорування присадибних ділянок. Для хорошого зростання тую рекомендується підгодувати 3 рази - навесні, влітку і восени. Це забезпечить їй активний розвиток і підготує до майбутньої зими.

Як вибрати підживлення для швидкого росту туї

Яке харчування вибрати

Після посадки у відкритий ґрунт ту не підгодовують протягом декількох років, оскільки внесені на початковому етапі в посадкову яму зола, органіка та ін виступають джерелом отримання всіх необхідних корисних елементів.


Починають удобрювати дерева зазвичай через 2-3 роки.

Основні компоненти, які потрібні хвойним породам:

 • азот - у невеликих дозах він служить стимулятором росту молодих саджанців, однак його надлишки веде до втрати декоративності культури і роблять крону пухкою;
 • фосфор і калій забезпечують повноцінний розвиток і є запорукою яскравого кольору хвої і густоти втечі, стимулюють нарощування кореневої системи і підвищують опірність рослини до несприятливого впливу факторів навколишнього середовища.

Визначити, якого елементу не вистачає туї, можна за зовнішнім виглядом:

 • залізо - хвоя стає світло-жовта або біла;
 • фосфор - у молодих втечах голки фарбуються в червоно-фіолетовий відтінок;
 • азот - призупиняється поява нових пагонів, хвоя знебарвлюється (настає хлороз);
 • калій і магній - жовтіє верхня частина рослини.

Терміни внесення

Підгодовують хвойники кілька разів за сезон.

 • Весна. Вносять відразу, коли стають помітні ознаки нестачі харчування - змінюється колір хвої і загальний стан крони. Внесення підживлення ранньої весни виступає засобом швидкого пробудження туй, це допомагає їй відновитися після холодів і активізує вегетативні процеси. Відповідний період - березень.
 • Літо. Вносять добрива, якщо відразу після зими дерево не удобрювали, при цьому частіше обмежуються позакореневими обприскуваннями без азоту. Кращими кореневими підживленнями для поливу стануть розчини, приготовані на основі біогумусу і комплексні засоби з захисними властивостями проти грибкових хвороб і шкідників.
 • Осінь. Підживлення підходить для туй, що вирощуються в південних областях. Основну увагу приділяють прикореневому внесенню добрив по зелені. Відповідний період - вересень-початок жовтня.

Види добрив

Підгодовувати ту можна різними добривами: органічними, мінеральними та комплексними складами.


Органіка

Такі добрива поліпшують структуру ґрунтовних шарів і активізують життєдіяльність корисних бактерій.

Органіку (перегній, компост, що перепрів гній) для підживлення туї використовують переважно в сухому вигляді, домішуючи в грунт на невелику глибину в прикореневу область.

Свіжим, неперепрілим гноєм і курячим послідом хвойники не підгодовують - вони володіють підвищеною концентрацією і спалюють коріння.

Готові препарати, вироблені сільськогосподарською промисловістю на основі органічних компонентів.

 • Біуд - у його складі містяться продукти життєдіяльності великої рогатої худоби і мінерали в легко засвояемому вигляді;
 • Хумвіт-еко - виготовлений на базі біогумуса, що стимулює вегетативні процеси.

Мінерали

Від правильності внесення добрив залежить здоров "я дерева


Для хвойних порід навесні необхідні такі мінеральні комплекси, де в складі присутні в підвищених дозах калій, магній і фосфор.

Готові препарати швидко і ефективно заповнюють нестачу харчування, ліквідуючи голодування.

На відміну від листяних рослин, туям не потрібно багато азоту, що сприяє нарощують зеленої маси, оскільки цей компонент не робить істотного впливу на зростання.

Підгодовувати мінеральними речовинами допускається тільки в зазначених інструкцією дозуваннях.

Заповнити брак азоту в ґрунті відразу після посадки допомагають сечовина, аміачна селітра і нітроамофоск. Їх вносять у розчиненому або гранульованому вигляді.


Сухі підживлення дозволяють одночасно поєднати заповнення відсутніх елементів і розпушування ґрунту.

Внесення азоту припиняють при настанні літа, щоб не росли нові втечі, які послаблюють хвойник, не встигають одревесніти до зими і в результаті вимерзнуть.

Добриваючі комплекси

Підгодовувати ту можна комплексними удобрювальними препаратами, розробленими для хвойних дерев.

У їх складі міститься необхідний для повноцінного розвитку набір корисних елементів. Їх концентрація і накопичувальний ефект дозволяє заощадити на витраті, застосовуючи з періодичністю раз на 3-5 років.

Найбільш популярні у садівників: Хвоїнка, Здравень, Акварін, Фертика, Зелена голка.

Народні рецепти

Добриво для туї може бути складено народними засобами.

Трави

Розчини для підживлень часто роблять на основі трав, у хімічному складі яких присутній азот: клевер, крапива, молочай, пирів, мокриця і одуванчик.

Для приготування робочих рідин рослинність заготовляють до моменту появи насіння.

Подрібнену траву складають у бочку з пластику (заповнюють на 2/3), доливають воду. У суміш додають аміачну селітру або сечовину в розрахунку по 5 ст.л. на кожні 50 л.

Ємність накривають кришкою або поліетиленом, роблять отвори для виходу газів і ставлять на сонці на 1-1,5 тижні, періодично перемішуючи.

Підвищити ефективність можна шляхом додавання деревної золи і кісткового борошна.

Готовий до використання трав'яний розчин стає темно-коричневого кольору. Робочу рідину для проведення підживлення розводять водою в пропорції 1:10.

Дріжджі

Містять у хімічному складі амінокислоти і мікроелементи, необхідні хвойнику для стимулювання зростання і підвищення імунітету.

Рецепт приготування: 35 г розведених сухих дріжджів, 2 ст.л. цукрового піску розчиняють в 0,7 л води і ставлять в тепле місце.

Рідина готова до вживання після закінчення бродіння. Для поливу концентрат розводять у воді з розрахунку по 1 ст.л. на кожні 10 л.

Основні правила процедури

Ґрунт перед підживленням потрібно зволожити

 • Інтервал між внесенням складів з різними елементами повинен становити від 2 і більше тижнів.
 • Восени припиняють застосування всіх мінеральних і органічних комплексів, оскільки пізня стимуляція вегетаційних процесів негативно позначається на майбутній зимівці, винятком будуть хвойники, що вирощуються в південних місцевостях.
 • За добу до запланованої дати підживлення пристовбурне коло поливають водою з метою зволоження, в сухий грунт добрива не вносять.
 • Мінеральні комплекси чергують і не використовую разом ті, що містять однакові компоненти, тому що відбудеться надлишок.

Підгодовувати можна одним із способів - шляхом внесення під корінь або обприскуванням по кроні.

Кореневе підживлення

Коренева підживлення полягає в закладці гранульованих препаратів або поливі рідкими розчинами.

Добрива вносять у пристовбурне коло, не доходячи ближче 15 см до стовбура, після чого його мульчують торфом, хвоєю або деревною корою.

Мульча додатково служить перешкодою для випаровування вологи, створює повітропроникність верхніх шарів і захищає від появи сорної рослинності.

Терміни внесення під корінь:

 • навесні рівномірно розподіляють по поверхні зволоженого ґрунту і перекопують, норматив витрати - 30-40 г на дерево;
 • протягом всього вегетаційного періоду, з травня по серпень, 2 рази, норматив - 60 г на 1 м ­.

Підгодівля

Позакореневе обприскування по кроні допомагає швидше і ефективніше засвоїти поживні елементи через хвою.

У порівнянні з кореневою, відсоток засвояемості добрив в 2-4 рази вище і становить близько 80%.

Час застосування - з травня по серпень, періодичність - раз на 14 днів. Кількість зрошень за сезон - 3-4 рази.

Обприскують крону за допомогою пульверизаторів і розпилювачів препаратами на основі складних сполук металів - хелатів. До таких належать Кватум, Брексіл, Аніномакс, Кафом.

Епін і Циркон виступають стимуляторами зростання, що знижують стресові стани у рослин при несприятливих умовах вирощування.

Чим і як правильно підгодувати ту?

Туї - це вічнозелені хвойні дерева, так улюблені власниками котеджів і приватних будинків. Деякі їхні різновиди часто використовуються для створення живих парканів, що приховують оселі від сторонніх очей і захищають їх від вітру. При забезпеченні якісного догляду за цими рослинами можна бути впевненими в щільності їх крони. Важливу роль для росту і розвитку вічнозеленого вихованця відіграють добрива.

Навіщо потрібна підживлення?

Абсолютно будь-яка рослина для повноцінного розвитку вимагає збалансованого харчування. Туя тут не є винятком.

На жаль, ґрунт не може зберігати свою родючість нескінченно. З кожним сезоном концентрація в ньому поживних макро- і мікроелементів незмінно скорочується - частина вимивається разом з грунтовими водами, а інша вбирається кореневою системою рослин. У підсумку виходить, що дерева і чагарники не доотримують потрібні їм поживні речовини в достатній кількості, починають чахнути і можуть навіть загинути.

Розпізнати дефіцит тих чи інших елементів просто. При нестачі магнію у туї жовтіє вершина крони, жовтизна починається і при дефіциті калію, при нестачі заліза в ґрунті на деяких гілках хвоя стає білесою. Знижена присутність у ґрунті азоту призводить до ознак хлорозу, тобто знецінення хвойника, крім того, різко скорочується приріст нових втечі під час вегетації. Якщо молода хвоя на кінцях гілок стане буро-фіолетовою, то це означає, що вашого зеленого вихованця потрібно підгодувати фосфором.

Своєчасне проведення підживлень дозволяє туям швидко рости, залишатися густими, зберігати насичений відтінок і давати нові втечі.

Зазвичай туї підгодовують у трьох випадках:

 • при посадці в мізерний ґрунт з метою насичення поживними мікроелементами;
 • для поліпшення загального рівня агрофону;
 • після висаджування туї навесні або при проведенні осінньої пересадки.

Відповідний час

Ту обов'язково потрібно підгодовувати після пересаджування - зазвичай це відбувається навесні або восени. Для хвойного дерева необхідно підібрати сонячне місце або ділянку з невеликою напівтінню. Незважаючи на той факт, що туя вважається досить невибагливою рослиною, тим не менш садити їх потрібно в добре дреновану і якомога родючішу землю. Буде дуже добре, якщо грунт буде попередньо удобрений листовим, дерновим або перегнійним субстратом. Крім того, додатково в землю вводять трохи піску, щоб поліпшити проникність ґрунту і поліпшити харчування коріння.

Безпосередньо перед посадкою на дно ями слід насипати деревну золу - близько 3 кг, а також 500 г нітроамофоски або суперфосфату.

Допускається добриво туї гноєм, але тільки перепрілим, але краще використовувати компост.

Відразу після посадки землю необхідно полити розчином Епіна, для цього 1 ампулу розводять в 1 літрі води, після чого грунт мульчують подрібненою сосновою корою - це зберігає всю необхідну вологу в літній період, а взимку захищає саджанець від промерзання.

Якщо ви саджаєте ту в бідний грунт, то можна додатково провести підживлення через 10-14 днів. При цьому зазвичай застосовують добрива, що містять фосфор і калій. У перший рік більше підгодовувати молоду ту не треба, в іншому випадку незміцніле деревце може просто загинути.

Якщо рослини виявляють ознаки хвороби, то можна проводити точкові підживлення влітку, але з настанням вересня внесення добрив не виробляють - це завадить туе підготуватися до холодної пори року і в підсумку лише нашкодить.

Єдиним винятком стане обов'язкове внесення комплексних добрив під час осінньої посадки - зазвичай для цього підходять спеціальні препарати для хвойників, комплексні склади та біостимулятори зростання.

Важливо: все вищеописане відноситься до туям, що вирощуються на відкритих ділянках грунту. У тому випадку, якщо деревце росте в горщику або контейнері, підживлення їй потрібні кожні 14-20 днів з весни і до початку жовтня.

Якщо земля, в якій росте туя, занадто бідна, то деякі садівники йдуть на невелику хитрість - вони проводять відносно безпечне підживлення шляхом звичайної підсипки грунту. Як правило, для цього використовують компост і кісткове борошно в поєднанні з торфом. Такий прийом дозволяє напитати землю навколо деревця поживними речовинами - вони дуже легко сприймаються туєю і при цьому не стимулюють посиленого утворення нових втечі в самому кінці періоду вегетації.

За потреби часто вдаються до вапнування солончакового ґрунту.

Для цього перед самою посадкою в землю вносять гіпс, а потім зорають ґрунт. Якщо ж ґрунт підзолистого типу, то в нього додатково вносять негашену вапно - як правило, цим займаються на початку вересня.

Вибір добрив

Добрива для туї слід вибирати з урахуванням таких важливих факторів, як загальний стан рослини, її вік і особливості ґрунту. Насиченість поживними компонентами буває:

 • низькою - менше 1% гумусу;
 • низько забезпеченою - від 2 до 3% гумусу;
 • середньозабезпеченої - від 3 до 4% гумусу;
 • підвищеною - 5% гумусу і вище.

Для підживлення своїх зелених вихованців зазвичай вдаються до добрив декількох типів.

 1. Комплексні суміші для хвойників. Вони сприяють високому росту і обумовлюють гарний вид крони. Фахівці рекомендують застосовувати такі суміші для підживлення туй, оскільки всі інші поживні суміші і готові препарати ці рослини часто переносять дуже погано.
 2. Органіка. Щоб напитати землю корисними речовинами, садівники нерідко використовують торф, всілякі типи компостів, а також гній. Як альтернативу застосовують так звані сидерати або «зелені добрива» - вони оптимальні для поліпшення рівня агрофона, не викликають зростання рослини після завершення вегетації, тому не завдають шкоди молодим і дорослим туям.
 3. Калійні. Всілякі калійні солі і хлористий калій відмінно зарекомендували себе для проведення підживлення всіх типів хвойних чагарників і дерев, у тому числі і туй. Брак калію в землі часто веде до того, що дерева починають слабшати і повністю втрачати свій привабливий вигляд, а з часом починається відмирання верхівкових втечей. Це широко поширений і доступний тип добрив, який зазвичай використовується для оптимізації агрофона.
 4. Азотні. Ці добрива вносять перед пересадкою в тих ситуаціях, коли саджанці ослаблені або відстають у зростанні. Азот сприяє прискореному зростанню туї, тому для рослин у відкритому ґрунті до нього можна вдаватися тільки навесні, а ось для горшкових рослин азотисті препарати стануть ідеальними зимовими підживленнями.
 5. Мікровидобрива. Такі склади використовують для проведення точкової підживлення бором, марганцем, молібденом, кобальтом, а також цинком та іншими корисними мікроелементами, якщо перед посадкою земля не була оброблена всіма потрібними поживними мікроелементами. Зазвичай така обробка проводиться на другому році життя рослини.
 6. Бактеріальні препарати. Вони використовуються виключно в ґрунтах зі зниженим гумусом.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND